Tuja szmaragdowa – doskonała na żywopłoty | ogrody.eu

Skip to Content

Jeżeli są Państwo poważnie zainteresowani zakupem adresu: Ogrody.eu, to zapraszamy do kontaktu
Tuja szmaragdowa – doskonała na żywopłoty

Tuja szmaragdowa zwana jest inaczej żywotnikiem zachodnim lub też po prostu szmaragdem. Odmiana ta pochodzi z Danii i charakteryzuje się zwłaszcza dużą odpornością i łatwością pielęgnacji.

Ostatnimi czasy tuja ta zyskała dużą popularność w Polsce, zwłaszcza przez to, że jest odmianą mrozoodporną. Daje się to zauważyć obserwując rodzaj żywopłotów tworzonych wokół domów, powstają głównie z tej właśnie odmiany tui.
Tuję szmaragdową charakteryzuje piękny głęboki odcień zieleni igieł, które nie brunatnieją nawet zimą. Żywotnik ten osiąga nawet 8-10 metrów wysokości, a jego średnica mierzona na dole może wynieść do 2,5 metra. Tuja szmaragdowa rośnie w kształcie stożka.
Jeżeli chcemy uzyskać z tui piękny żywopłot musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynności.
Po pierwsze zwróćmy uwagę na sadzonki przy zakupie, pamiętajmy aby decydować się na kupno tylko takich, które posiadają silnie rozbudowaną bryłę korzeniową oraz charakteryzują się znacznie zagęszczeniem dołu.
Kolejnym ważnym etapem jest właściwe przygotowanie ziemi przed posadzeniem sadzonek. Koniecznością jest dokładne wypielenie miejsca, w którym chcemy wsadzić sadzonkę oraz zabezpieczyć to miejsce przed chwastami (np. poprzez obsypanie korą). Pamiętajmy o tym, że tuja nielubi rosnąć w trawie, gdyż ta „kradnie” jej cenne składniki odżywcze z ziemi.
Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy sadzonkami oraz między nimi, a ogrodzeniem. Dystans jaki powinniśmy zachować przy sadzeniu to 50-60 cm.
Ważną czynnością, która konieczna jest przy właściwej pielęgnacji tui jest jej przycinanie. Tuję przycinamy począwszy od końca marca do sierpnia. Na początku tego okresu usuwamy obeschnięte gałęzie. W czerwcu ścinamy tuję na 1/3 wysokości. Natomiast około 15-20 lipca przycinamy tuję na wysokości około 1 cm. Właściwe przycinanie pozwoli tui pięknie się zagęścić.
Tuja szmaragdowa lubi wilgotne podłoże, dlatego pamiętajmy o podlewaniu młodych sadzonek, zwłaszcza w upalne dni. Właściwa pielęgnacja tui pozwoli nam uzyskać piękny, cieszący oko żywopłot.

Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz