Ogród dla dzieci | ogrody.eu

Skip to Content

Jeżeli są Państwo poważnie zainteresowani zakupem adresu: Ogrody.eu, to zapraszamy do kontaktu
Ogród dla dzieci

Właściwie urządzony ogród to nie tylko wspaniałe miejsce zabaw i wypoczynku dla dzieci, ale również może przyczyniać się do prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka dzięki ruchowi na świeżym powietrzu.

Jego urządzenie wcale nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać, ale warto zwrócić uwagę na kilka aspektów aby był on bezpieczny.

Przede wszystkim najważniejszy jest wiek dziecka, który zdeterminuje jego aktualne potrzeby. Małe dzieci powinny mieć swój kącik zabaw „na widoku”, tak, aby rodzice mogli łatwo kontrolować ich zabawę, z kolei te starsze będą chciały mieć większą przestrzeń do zabawy oraz więcej prywatności. Wraz z dorastaniem dzieci będzie zmieniało się wyposażenie ogrodu, tym młodszym wystarczy huśtawka oraz kawałek trawnika z kilkoma zabawkami, starsze będą chętniej wspinały się, biegały, bawiły w chowanego czy grały w gry zespołowe.

Bezpieczeństwo jest kolejnym elementem, który należy uwzględnić, szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Z jednej strony zabawki powinny być bezpieczne, z drugiej nie powinny odbierać dzieciom możliwości swobodnego ruchu i zabawy. Warto zatem zachować zdrowy rozsądek i projektując plac zabaw dla dzieci zadbać o solidne wykonanie jego elementów, ale w sposób nie ograniczający dzieci (np. bezpieczniejsza jest dobrze wykonana sznurowa huśtawka niż ta z metalu).

Właściwy dobór roślinności również oszczędzi wielu rozczarowań. Należy wyeliminować gatunki trujące, a te kłujące posadzić w miejscu, gdzie nie będą zagrażały dzieciom. Dobrym rozwiązaniem są gatunki wytrzymałe oraz szybko rosnące, łamliwe, delikatne lub drogie rośliny najlepiej posadzić w miejscu, gdzie nie będą narażone na bezpośredni kontakt z dziećmi. Planując ich rozmieszczenie, można posadzić je w sposób umożliwiający dzieciom np. zabawę w chowanego.

Decydując o atrakcjach w ogrodzie dla dzieci warto uwzględnić ich osobowość. Jedne wolą spędzać czas na pielęgnacji roślin, inne mogą godzinami grać w piłkę lub wspinać się na drzewa. Dobrze, aby mogły aktywnie uczestniczyć w urządzaniu ogrodu dla siebie – sadzić kwiaty, malować elementy ławek czy zawiesić huśtawkę na drzewie, w zależności od ich wieku oraz uzdolnień. Warto też pokusić się o samodzielne wykonanie wielu elementów, jest to nie tylko o wiele tańsze rozwiązanie, ale pozwala na wspólne spędzenie czasu i zachęca dzieci do twórczego myślenia oraz majsterkowania.

Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz